OHK Jihlava

OHK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Podnikatelské organizace vyzvaly vládu k zavedení administrativně jednoduché kompenzace

18. 12. 2020

Hospodářskou komorou zastřešených 127 oborových podnikatelských svazů, unií, asociací, klastrů a řemeslných cechů, jejichž více než 25 tisíc členů zaměstnává 3,3 milionu zaměstnanců, dnes požádaly vládu, aby s Hospodářskou komorou otevřela diskusi o úpravě parametrů a sloučení kompenzačních programů do jediné podpory. Ta má být administrativně jednoduchá na straně podnikatelů i státní správy. Pomoc má řešit také problém, kdy stát kompenzuje jen část nákladů uzavřeným provozovnám, ale neřeší přežití podnikatelů. Situaci podle firem zhoršují celospolečenské mýty.

Podle prvního mýtu stát z avizované částky 1,2 bilionu korun podstatnou část vyplatil podnikatelům a plánovaný schodek státního rozpočtu je způsoben právě podporami pro podnikatele.

Hospodářská komora proto vypracovala analýzu vládní podpory podnikatelům za rok 2020. Z ní vyplývá, že z plánovaného celoročního schodku státního rozpočtu v částce 500 mld. korun tvořily ke konci listopadu kompenzace podnikatelům v ČR v souvislosti s koronavirem pětinu. Z toho ale podpora fakticky adresovaná firmám prostřednictvím výdajů veřejných rozpočtů činila pouhých 14,7 mld. Kč. Cestou daňových a pojistných úlev ušetřili podnikatelé 84,2 mld. Kč. Část těchto úspor je ale jen pouhým odkladem plateb, které podnikatelé budou muset stejně uhradit.

Analytici Hospodářské komory očekávají, že ke konci prosince 2020 vzroste celková podpora vlády podnikatelům v souvislosti s epidemií koronaviru na 105,3 mld. Kč. Podpora na výdajové straně veřejných rozpočtů tak bude činit 16,6 mld. Kč a na příjmové straně 88,7 mld. Kč. Pro srovnání, zaměstnancům skrze programy Antivirus, by mohlo být v souvislosti s epidemií koronaviru za celý rok z veřejných rozpočtů vyplaceno celkem přes 26 mld. Kč. Do těchto odhadů není zahrnuta avizovana podpora kvůli zítřejšímu uzavření provozoven, tedy od 18. prosince.

Podle druhého mýtu podnikatelé dostávají za uzavřené provozovny od státu peníze, které nahrazují příjem, kdyby neměli uzavřené provozovny. Podnikatelské organizace připomněly, že stát podnikatelům vyplácí jen část nákladů za uzavřené provozovny, jako je např. program Covid-Nájemné z 50 %. A na zbylé náklady na nájem, splátky úvěrů, leasing na stroje, pojištění, energie a další výlohy si musí vydělat nebo mít dostatečné finanční rezervy. Stát jim ale provozovny uzavřel a finanční rezervy – navzdory tomu, že drtivá většina si je tvoří – se buď ztenčily, nebo zcela vyčerpaly.

Podnikatelé přitom ale živí sebe a své rodiny nikoliv z nákladů na provoz restaurace, fitness centra nebo ubytovacího zařízení, ale ze zisku z podnikatelské činnosti.

Podnikatelské organizace proto společně vyzvaly vládu k zahájení diskuse o nastavení jednoho spravedlivého kompenzačního programu. Dosáhli by na něj podnikatelé, kteří dosud propadali sítem jednotlivých podpor, zároveň by podnikatelům i úředníkům ulevil od administrativy. Do té doby označili v souvislosti s návratem země do 4. stupně protiepidemického systému za klíčové tyto programy:

  1. prodloužení programů Antivirus A+ a B po celou dobu platných omezení provozů;
  2. obnovení programu Antivirus C, tedy odpuštění odvodů sociálního pojištění pro firmy do 50 zaměstnanců;
  3. aby se na stejnou dobu prodloužil program Covid-nájemné pro všechny uzavřené podniky bez dosavadních omezení;
  4. dokončily se rozpracované programy, jako je např. Covid Veletrhy / kongresy / eventy a program pro energeticky náročné provozy
  5. a vláda zvýšila tzv. kompenzační bonus pro živnostníky na 1 000 Kč z dnešních 500 Kč denně, protože 15 tisíc korun měsíčně možná pokryje některé náklady, ale rozhodně to nejsou peníze na přežití poté, co musí zaplatit nájem za provozovnu, splátky úvěrů, leasingů za stroje. A teprve z toho, co jim zbyde, mají přežívat. Krátkodobě to lze, ale dlouhodobě nikoliv.

Více čtěte v tiskové zprávě HK ČR ZDE.