HK Jihlava

HK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Potvrzení o přijetí do paušálního režimu finanční úřad nevydává

13. 1. 2021

V pondělí vypršel nejzazší termín pro vstup do paušálního režimu. Pokud po podání oznámení čekáte schválení či potvrzení od berňáku, čekáte marně.

Zájemci o vstup do paušálního režimu mohli nejpozději v pondělí, 11. 1. 2021, podat finanční správě oznámení. Tím, že odevzdali tiskopis, je celá věc vyřízená. Potvrzení od úřadu nedorazí. 

Finanční úřad oznámení o vstupu do paušálního režimu nepotvrzuje ani neschvaluje. Podáním oznámení tedy poplatník na svoji zodpovědnost potvrzuje splnění zákonných podmínek. 

Po podání oznámení o vstupu je nutné nastavit pravidelné měsíční zálohy ve výši 5 469 Kč a přerušit placení záloh na sociální a zdravotní pojištění. Nic dalšího už není třeba řešit. Finanční úřad pak sám kontaktuje zdravotní pojišťovnou a správou sociálního zabezpečení a vstup do paušálního režimu oznámí. 

Poplatník, který přejde na paušální daň, nebude muset podávat daňové přiznání a ani přehledy pojistného. V souvislosti s paušálním režimem sice nevyplývá přímo ze zákona o daních z příjmů poplatníkovi povinnost vést jakékoliv konkrétní evidence příjmů, určitou evidenci však OSVČ stejně vést musí.

Odpovědi na nejčastější dotazy ohledně paušální daně ZDE.

Zdroj: Podnikatel,cz