HK Jihlava

HK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Ústavní soud oznámí, jak rozhodl o opatřeních v maloobchodu

22. 2. 2021

Ústavní soud (ÚS) dnes oznámí, jak rozhodl o omezeních pro maloobchod a služby zavedených kvůli šíření koronaviru. Návrh senátorů na jejich zrušení obdržel loni v listopadu. Týká se konkrétních usnesení, která už sice nejsou v platnosti, ale nahradila je nová s obdobným obsahem. Nález může mít význam pro schvalování a posuzování dalších podobných opatření.

Některá média s odkazem na nejmenované zdroje uváděla, že soud nálezem zasáhne do vládních restrikcí a poukáže na diskriminaci maloobchodů. Soud ale nález do okamžiku oficiálního vyhlášení nekomentuje. V pondělí jej zpřístupní na svém webu.

Členové horní komory žádali zrušit část vládního usnesení z listopadu 2020 s omezeními pro maloobchodní prodej a části dalších usnesení, která postupně prodlužovala platnost některých opatření.

Zákazy jsou podle senátorů neurčité, přístup k podnikatelům podle kritéria prodávaného zboží je nerovný a diskriminační. Vláda prý nevysvětlila ani nedoložila, že právě ty provozovny, které nařídila uzavřít, jsou epidemickou hrozbou. Zatímco železářství či květinářství zůstávaly otevřené, nákup dětské obuvi nebo zimního oblečení nebyl ve specializovaných kamenných prodejnách možný.

Zdroj: web ČTK