HK Jihlava

HK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

MZČR dnes změní pravidla, už nebudou stačit textilní roušky

22. 2. 2021

Praha - Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Důvodem je podle Blatného horší epidemická situace se šířením britské mutace.

Ministr také uvedl, že za dostatečnou ochranu se nebudou považovat například doma vyrobené roušky a jiné provizorní ochrany úst. Lidem doporučil, aby dali přednost respirátorům nejméně třídy KN95 nebo FFP2, protože lépe lnou ke tváři a do jisté míry těsní. Dvě chirurgické ústenky místo jedné jsou podle něj řešení pro lidi, kteří třeba respirátor neseženou. Povinnost nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky ministerstvo zdravotnictví podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové zvažuje i pro pracoviště.

Na začátku února vláda na dva měsíce zrušila u respirátorů třídy FFP2 vyšší daň z přidané hodnoty, obchodníci je pak mohli zlevnit.

V současné době platí povinnost nosit ochranu nosu a úst ve všech vnitřních prostorách mimo bydliště nebo místo ubytování, ve veřejné dopravě nebo venku, pokud není možné dodržet větší než dvoumetrové rozestupy. Za dostatečnou se ale dosud považovala i šála, šátek nebo látková rouška. Výjimky platí například pro děti do dvou let nebo ve školce.

Zdroj: web ČTK