HK Jihlava

HK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Očkování má zpoždění, řešením mají být testy

23. 2. 2021

Vláda se k problematice testování ve firmách vrátí ve středu.

Testování se má stát jednou z nejúčinnějších zbraní v boji proti pandemii. A mělo by být – v době, kdy očkování má výrazné zpoždění – i palicí, která rozbije uzávěru ekonomiky. Ta mnohé podnikatele v nejzasaženějších a navazujících segmentech už přivedla až na okraj propasti.

Význam testování roste s tím, jak se na trhu začínají objevovat neinvazivní testy a testovací sady s možností rychlého, respektive okamžitého vyhodnocení, bez potřeby laboratorní analýzy. Takové opakované testování ve spojení s osobní odpovědností a kompenzací za karanténu a izolaci se nakonec může stát tím nejúčinnějším prostředkem v boji s pandemií. Rovnice je to jednoduchá – jednou či dvakrát za týden se otestuji, na pracovišti, ve škole či doma a podle výsledku se zachovám. V případě covid pozitivity přečkám desetidenní izolaci, v případě negativity funguji v zásadě normálně.

Opozice i zaměstnavatelé a podnikatelé vládu za nedostatečné testování kritizují již od podzimu a  proto pozitivně vnímají fakt, že i česká vláda se začala po testování ve školách zabývat i testováním ve firmách. Rakouský model dokonce jde ještě dál a nabízí testování přímo rodinám. Je totiž zřejmé, že veřejná testovací centra a laboratoře na průběžné testování stačit nemohou a pro samotné obyvatele země by takové testování bylo časově náročné, diskomfotní a tudíž patrně nefunkční. Jednání o tomto bodu sice vláda včera přerušila, nicméně po vyčíslení nákladů se k němu ve středu má vrátit. Podle ministra Havlíčka je reálná varianta, že by stát hradil firmám asi čtyři testy měsíčně na zaměstnance.

Zdroj: Komoraplus.cz