OHK Jihlava

OHK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Největší operace v dějinách testování. České podniky bojují s nedostatkem testů

18. 3. 2021

Některé české podniky posílají co nejvíce zaměstnanců pracovat z domova, jiné musejí využít veřejná testovací místa. Kvůli rostoucí ceně a hlavně nedostatku antigenních testů či samotestovacích sad mají potíže splnit povinnost i firmy, které začaly s testováním dobrovolně už v loňském roce. Každý podnik se snaží s povinností vyrovnat nápaditě a za využití stávajících možností – někde se zapojil závodní lékař, jinde využívají jako odběrovou laboratoř toho času nevytížené zasedačky.

Parafráze slavné filmové hlášky by mohla znít, že povinné testování ve firmách je největší akcí v dějinách testování. Už před tím, než byly do povinnosti zařazeny i malé podniky, odhadl hlavní ekonom společnosti Roklen Pavel Peterka, že potřebné obrovské množství testů prakticky nelze zajistit. „Povinné testy se budou týkat až 4,3 milionu lidí. Pokud bude testování povinné čtyřikrát do měsíce, pak mluvíme o 17,2 milionech testů,“ konstatoval analytik. „Ke splnění povinnosti testovat na pracovištích tak bude za měsíc potřeba téměř dvojnásobný počet testů, než Česká republika provedla za celý rok,“ upozornil. „Reálně hrozí, že firmy nebudou mít dostatek testů a proto buď pošlou zaměstnance domů s tím, že nemají test, nebo budou povinnost obcházet,“ varoval ekonom.

Nyní se navíc povinnost rozšíří i na malé podniky s více než deseti zaměstnanci, které budou muset s testováním začít nejpozději 26. března. „Stejně jako v případě velkých a středních firem bude testování povinné jednou týdně a výjimku budou mít lidé, kteří jsou plně očkovaní nebo prokazatelně prodělali covid v posledních 90 dnech,“ informoval Úřad vlády ČR.

Ze zasedaček jsou laboratoře

Přestože na papíře vypadá příkaz k testování jednoduše, v praxi musí přistoupit každý tuzemský podnik k řešení situace trošku odlišně – podle toho, v jakém oboru působí či kde má konkrétně výrobu.

Třeba největší český zpracovatel mléka a výrobce sýrů Madeta musel zajistit testování na několika místech, protože má provozy nejen v Českých Budějovicích, ale také v Jindřichově Hradci, Českém Krumlově, Plané nad Lužnicí a Pelhřimově. „Testujeme v areálech, tedy v sídle firmy v Českých Budějovicích i jednotlivých závodech, a to v zasedacích místnostech, které se dají dobře větrat a jsou v případě výrobních závodů daleko od provozu,“ informovala mluvčí společnosti Marta Faktorová. „Zatím k žádným potížím nedošlo. Snad jen sehnat testy pro první týden bylo náročné, ale nakonec se to podařilo a tři tisíce objednaných sad dorazily včas,“ doplňuje Faktorová.

Problém částečně řeší práce z domova

Firma Tokoz, která vyrábí zámky a kování, patří k těm podnikům, které nečekaly na příkaz shora a začaly dobrovolně testovat své pracovníky už na začátku podzimní vlny pandemie. „Spolupracujeme se smluvním lékařem, který testuje přímo u nás v prostorách firmy. Protože to děláme už od konce listopadu, na startu povinného testování jsme potíže neměli. Nyní se už ale potýkáme s problematickou dostupností testů jako všichni ostatní. Jejich nedostatek je aktuálně větším problémem než cena,“ říká majitel společnosti Vladimír Chládek.

I proto Tokoz nechává maximum těch pracovníků, u nichž je to možné, pracovat z domova. „V průběhu února vykonávalo práci na home office 74 zaměstnanců z celkového počtu zhruba 135 lidí, u nichž je to z provozních důvodů možné. Obdobně se vyvíjí počet lidí pracujících z domova i v březnu,“ říká Vladimír Chládek. Toto řešení ale samozřejmě nepřipadá v úvahu u pracovníků, kteří se přímo podílejí na výrobě. Celkem má firma zhruba pět stovek zaměstnanců.

Celý článek najdete ZDE.

Zdroj: businessinfo.cz