HK Jihlava

HK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Město Jihlava odpustí nájemné z nebytových prostor

26. 3. 2020

Kvůli problémům živnostníků a firem souvisejících s nákazou novým koronavirem vedení města Jihlavy odsouhlasilo odpuštění nájmu z nebytových prostor všem podnikatelům v nemovitostech města.
Rada města Jihlavy bude na svém nejbližším zasedání schvalovat odpuštění nájmu z nebytových prostor. „Sedm radních už vyjádřilo podporu tomuto návrhu, takže máme jistotu, že to rada schválí. Všichni drobní živnostníci, podnikatelé, obchodníci a další uživatelé kanceláří a obchodů totiž začínají mít kvůli pandemii velké problémy,“ zdůvodnil svůj návrh náměstek primátorky Petr Ryška a dodal, že většina z nich buď vůbec nemůže pracovat, nebo nemá zákazníky a klienty.
„Proto se město rozhodlo odpustit jim na dobu dvou kalendářních měsíců nájemné a alespoň částečně jim tím chce pomoct překonat velmi tíživou finanční situaci,“ vysvětlil náměstek Ryška. Podle jeho slov už k podobnému kroku přistupují i někteří soukromí majitelé nemovitostí v Jihlavě.
Město měsíčně vybere na nájemném z nebytových prostor kolem 1,25 milionů korun. Za odpuštění dvouměsíčního nájmu tak Jihlava počítá se ztrátou ve výši přibližně 2,5 mil.korun. Zároveň se připravuje i na další a mnohem rozsáhlejší výpadky příjmů ze sdílených daní a už konkretizuje nutné škrty v rozpočtu.
Podle Ryšky už např. město zrušilo všechny městské akce až do konce června a peníze určené na jejich uspořádání raději věnuje například na organizaci dobrovolnické pomoci a částečně jimi dorovná výpadek příjmů. „Chystají se také další škrty v rozpočtu. Jednou z variant je, že město letos nezahájí žádné nové investiční akce, ale dokončí pouze rozpracované projekty,“ zmínil Petr Ryška jedno z připravovaných opatření.