HK Jihlava

HK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

V květnu zbankrotovalo více firem i podnikatelů než před měsícem

4. 6. 2021

V květnu letošního roku bylo vyhlášeno 60 bankrotů obchodních společností, 581 fyzických osob a asi 1 500 osobních bankrotů. Zbankrotovalo tak více firem než v dubnu. Za prvních pět měsíců letošního roku bylo oproti stejnému období 2020 vyhlášeno méně bankrotů fyzických osob podnikatelů, ale černý scénář se dotkl více podniků.

 

 

Návrhů na bankrot bylo zhruba stejné množství – 83 u firem, 557 u podnikatelů a 1390 osobních. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Počet bankrotů se v žádné ze sledovaných kategoriích v květnu nevymykal hodnotám, které jsou běžné v posledních měsících. Zajímavé však je, že počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů byl druhý měsíc v řadě nižší než počet vyhlášených bankrotů. To ukazuje, že insolvenční soudy rozhodovaly kromě aktuálních žádostí o oddlužení podnikatelů také o části žádostí z předešlých měsíců,“ říká analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková,

Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo v únoru vyhlášeno v Praze (30) a v Jihomoravském kraji (6). Žádný případ nebyl evidován ve Zlínském kraji. Podnikatelé (fyzické osoby) byli nejvíce postiženi v Ústeckém a Jihomoravském kraji.

Během loňského roku bylo vyhlášeno 626 bankrotů obchodních společností a 6 860 bankrotů fyzických osob podnikatelů. V obou případech to bylo méně než v roce 2019. Důvodem byl především takzvaný Lex Covid.

 

 

V rámci hlavních odvětví byl nejvyšší podíl firemních bankrotů vyhlášen v dopravě a skladování, kde šlo o 25,1 případů na 10 tisíc společností, a ve zpracovatelském průmyslu, kde šlo o osmnáct případů.

Mezi podnikateli šlo rovněž o dopravu a skladování, vyhlášeno zde bylo 73,8 bankrotu na 10 tisíc FOP. Následovalo ubytování a stravování s 53,6 případy na 10 tisíc podnikatelů. 

(Redakčně upravená tisková zpráva CRIF)

Zdroj: Businessinfo.cz