HK Jihlava

HK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Skončilo moratorium pro podnikatele ve finanční tísni, zaveden je chráněný účet

9. 7. 2021

Se začátkem července skončilo mimořádné moratorium pro dlužníky z řad podnikatelů, kteří se kvůli opatřením spojeným s epidemií dostali do přechodných problémů.

Během trvání mimořádného moratoria nebylo možné rozhodnout o úpadku dlužníka nebo provést exekuci na jeho majetek. Dlužící podnikatelé také neměli povinnost podávat na sebe insolvenční návrh a nehrozilo jim zrušení oddlužení.

Novela občanského soudního řádu od července zavádí takzvaný chráněný účet, kam mohou dlužníci ukládat peníze po srážkách ze mzdy či cestovní náklady nebo stravenkové paušály. Dlužník může mít jen jeden chráněný účet, zaměstnavatel má pak povinnost na žádost zaměstnance nebo exekutora potvrdit, že na účet jsou zasílány pouze výše uvedené příjmy.

Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo formulář Potvrzení k chráněnému účtu, který dlužníkům zajistí vyplácení příjmů nebo pohledávek i z několika účtů na chráněný účet. 

Podle občanského soudního řádu vystaví dlužník povinného z pohledávek na písemnou žádost soudu nebo povinnému potvrzení o čísle účtu, z nějž tyto pohledávky, mzdu, výživné nebo jiné příjmy vyplácí, a o dalších skutečnostech, které mají být podle zákona v potvrzení uvedeny.

Zdroj: Podnikatel.cz