OHK Jihlava

OHK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Finanční výkazy za rok 2020 stále nezveřejnilo 85 % firem

12. 8. 2021

Daňové přiznání za rok 2020 bylo letos možné podávat elektronicky bez daňového poradce do konce května a o měsíc déle, pokud společnost využila služeb daňového poradce. Přesto, že tyto termíny uplynuly, výsledky svého hospodaření za loňský rok ve sbírce listin nezveřejnilo téměř 85 % firem. Podle analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet, která má k dispozici nejrozsáhlejší databázi finančních výkazů a platebních informací o tuzemských podnikatelských subjektech, informační povinnost v období mezi lety 2015 a 2018 nesplnila zhruba polovina společností, za rok 2019 pak 61 %.

 

Foto: Shutterstock.com

Lze očekávat, že velké množství firem své finanční výkazy do sbírky listin ještě doplní. Nicméně v delším časovém horizontu stále platí, že informační povinnost splní zhruba jen každá druhá firma. Za posledních pět let finanční výkazy ani jednou nezveřejnila třetina českých společností.

Dlouhodobé statistiky Dun & Bradstreet ukazují, že lepší přístup k plnění informační povinnosti mají akciové společnosti než společnosti s ručením omezeným, přičemž rozdíl zpravidla činí víc než deset procentních bodů.

Postoj firem ke zveřejňování finančních výkazů ve sbírce listin se podstatně liší také v závislosti na jejich oboru podnikání, objemu tržeb nebo registrovanému sídlu.

Jedním z hlavních závěrů analýzy Dun & Bradstreet je skutečnost, že informační povinnost plní spolehlivěji firmy s vyššími tržbami. Pokud firma generuje roční tržby vyšší než jednu miliardu korun, je podíl firem, které v tomto ohledu porušují zákon o účetnictví nižší než 10 %. Opačný trend lze sledovat u podnikatelských subjektů, které tržby neuvádí. V této skupině firem informační povinnost neplní zhruba 80 % subjektů.

K nejhorším segmentům podnikání z pohledu plnění informační povinnosti za rok 2020 patří zastupování médií při prodeji reklamního času a prostoru, velkoobchod s výrobky pro domácnost, nákup a prodej vlastních nemovitostí, činnost trustů a fondů, maloobchod s převahou potravin a ostatní maloobchod. V těchto oborech podnikání finanční výkazy do sbírky listin neuložila ani každá desátá firma.

Mezi lety 2017 až 2019 měl registrované sídlo v hlavním městě nejvyšší podíl firem, které porušily zákon o účetnictví tím, že nezveřejnily finanční výkazy ve sbírce listin. Za tok 2020 to je podle nejčerstvějších dat Dun & Bradstreet 87 % společností, což je o 2,6procentních bodů nad celorepublikovým průměrem.

Zdroj: Komoraplus.cz