OHK Jihlava

OHK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Mzdy mírně rostou, ale ne všem

14. 9. 2021

Napříč obory i regiony dochází k mírnému růstu mezd, který kompenzuje stagnaci v loňském roce. To je hlavní zjištění rozsáhlého průzkumu, který zmapoval výši aktuálního finančního ohodnocení stovek pracovních pozic v devíti oborech v nestátním sektoru. Provedla ho personální agentura Grafton Recruitment. Růst mezd se ale netýká všech. Například na některých manažerských pozicích průzkum zaznamenal jistý pokles.

 

Foto: Shutterstock.com

„Trh je neustále ovlivněný pandemickou situací. Na jednu stranu chybí kvalifikovaní i méně kvalifikovaní uchazeči, na stranu druhou – především v sektoru automotive – nám chybí komponenty. Vidíme běžně, že nějaká firma nebo výrobní společnost má odstávku delší, než předpokládala. Zaměstnavatelé to řeší prostřednictvím překážky na straně zaměstnavatele. To znamená, že máme relativně velkou část zaměstnanců, kteří pobírají například 80 procent své průměrné mzdy, nicméně do zaměstnání nedochází,“ říká ředitel Grafton Recruitment Martin Malo a předpokládá, že návrat na předcovidovou úroveň bude ve většině odvětví pomalejší, než by si firmy přály.

Firmám podle Mala chybí také zahraniční pracovníci, kteří v loňském roce opustili Česko a dosud se v plné míře nevrátili. V důsledku pandemie se prý zpožďují i investice do automatizace a technologií, které dokážou nahradit jednoduché manuální úkony. Finanční rezervy, které na ně firmy měly vyhrazené, se totiž využily na loňské odstávky a udržení personálu.

Výši mzdy určují kandidáti

Autoři mzdového průzkumu vypozorovali, že nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu práce si uvědomují i samotní uchazeči, kteří si mohou vybírat z mnoha nabídek a svým způsobem i určovat výši mzdy. A to je prý důvod, proč mzdy obecně mírně rostou a zároveň se vrací finanční i nefinanční benefity, které byly v loňském pandemickém roce pozastaveny. Řada zaměstnavatelů také zavádí další motivační benefity a náborové příspěvky, kterými chtějí nové kandidáty přilákat.

Relativně výrazný růst mezd zaznamenává segment obchodu a marketingu. Autoři průzkumu uvádí, že startovací mzdy obchodníků vzrostly prakticky ve všech regionech a růst zaznamenaly také marketingové pozice. V maloobchodu pak rostly mzdy především v regionech. Polepšily si například i odborné pozice ve výrobě, a to zejména v Praze, ve Středočeském, Jihomoravském nebo Moravskoslezském kraji, nejvíce však na Olomoucku, kde roste konkurence. Mzdy rostou i projektovým manažerům ve stavebnictví a stavbyvedoucím. Děje se tak napříč všemi regiony, nejvíce pak na Moravě a Vysočině.

Na druhou stranu v některých segmentech dochází ke spojování pracovních pozic, kdy zaměstnanci zastávají za jednu mzdu dvě pozice najednou. Spolu s finančním ohodnocením tak rostou i nároky na uchazeče. Tento trend průzkum pozoruje zejména v bankovnictví a zákaznickém servise.

Někdo si i pohoršil

Přestože průzkum obecně vypozoroval růst mezd v nestátní sféře v řádu jednotek procent, některým pozicím nástupní mzdy klesly. Podle Martina Mala se to často týká manažerských pozic. „Je to způsobeno jednak nižšími bonusy a jednak dostatkem volných manažerských kandidátů,“ vysvětluje. Hlavně se to týká bankovnictví v Ústeckém kraji a maloobchodu v Praze.

Mzdy podle průzkumu klesly i business analytikům v oboru IT, v Praze, Jihomoravském a Středočeském kraji si pohoršili i skladníci. S nižší nástupní mzdou musí v některých regionech počítat i právníci.

Co je ale překvapivé, pokles mezd průzkum zaznamenal i v nestátních zdravotnických zařízeních. „Navzdory přesčasům a nedostatku personálu došlo k poklesu mezd u všeobecných lékařů, a to napříč všemi kraji,“ uvádí autoři průzkumu.

Průzkum byl realizován v průběhu 3. čtvrtletí roku 2021 ve 13 krajích České republiky. Prezentovaná data vycházejí zejména z nástupních mezd uchazečů, kterým agentura Grafton Recruitment zprostředkovala zaměstnání, a dále z poptávek firem o vyhledání zaměstnanců.

Zdroj: Komoraplus.cz