OHK Jihlava

OHK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Jaké jsou hlavní brzdy českého podnikání? Rok 2022 očima firem.

29. 12. 2021

Podnikatelé očekávají, že jejich firmu bude příští rok ovlivňovat především napjatý pracovní trh a dostupnost materiálů a součástek. Vyrovnat se budou muset s dopady koronavirové pandemie v podobě změn spotřebitelského chování, přerušení obchodních vztahů i ztráty trhů.

 

 

Pravidelně každý srpen se Hospodářská komora ČR ptá svých členů na jejich očekávání, co se týká rizik spojených s fungováním jejich firem pro následující rok. Podobnou otázku pokládají každoročně členové Evropské asociace hospodářských a průmyslových komor (EUROCHAMBRES) firmám v jednotlivých zemích.

Trh práce největší překážkou

Pro firmy je v roce 2022 největší bariérou rozvoje podnikání rostoucí cena práce, které se obává 70 % respondentů šetření, a s tím úzce související nedostatek kvalifikované pracovní síly (trápí 67 % respondentů, viz graf 1). Tato úskalí se drží na předních místech žebříčku již několik posledních let bez ohledu na velikost firmy nebo na obor podnikání. Náklady na pracovní sílu jsou spojeny jednak se strukturálními problémy trhu práce, tedy s nesouladem poptávky a nabídky jednotlivých kvalifikací, jednak s regulatorními zásahy – růstem platů ve veřejné sféře, navyšováním minimální mzdy a s tím i zaručených mezd, ale také s vysokým pojistným odváděným zaměstnavateli.

Nedostupné a drahé vstupy

Třetí nejčastěji zmiňovanou překážkou byznysu v příštím roce, kterou zvolilo 53 % respondentů, je fyzická i cenová dostupnost vstupů, jako jsou materiály, součástky nebo energie. Intenzivněji tento problém vnímají ty největší firmy. Rostoucí ceny energií ale dopadají v podstatě na všechna odvětví, a to přímo (např. firmám zdražují účty za elektřinu) i nepřímo (např. přes rostoucí ceny dodavatelů). Nejsilněji pociťují dopady energeticky nejvíce náročná odvětví, především se to týká zpracovatelského průmyslu (strojírenství, zpracování kovů, elektrotechnika, chemický průmysl a další), což je zásadní část českého průmyslu. Nedostatek vstupů vlivem přerušení dodavatelsko-odběratelských řetězců a epidemický vývoj jsou dvě nejsilnější negativní rizika dalšího vývoje celé české ekonomiky v nejbližším období. Předpokládáme, že se tato rizika budou projevovat minimálně do poloviny příštího roku. Přes nedostatek čipů a dalších surovin bude průmysl letos silný. Firmy sice vyrábějí pod svým potenciálem, ale kvůli samotnému nedostatku vstupů nekrachují.

 

 

Byrokracie stále kvete

Za významnou překážku byznysu v příštím roce, kterou zvolilo 29 % respondentů, podnikatelé považují i vysokou administrativní zátěž, která je často spojena mimo jiné i s výkaznictvím a řadou dalších povinností včetně např. exekucí, které v rámci personální a mzdové agendy musí zaměstnavatel vykonat za své zaměstnance. Pozitivní je zjištění, že podmínky pro získání financování jsou spíše okrajovým problémem (označilo je 11 % respondentů), a to i u těch nejmenších firem.

Dopady pandemie na podnikatele

Spolu s ostatními hospodářskými komorami v Evropě jsme se zvlášť dotazovali i na dopady koronavirové pandemie na členské firmy v příštím roce (viz graf 2). Celkem 44 % respondentů se bude muset vypořádat se změnami spotřebitelského chování. Podobně jako jsme pozorovali a pozorujeme změnu ve stravovacích návycích domácností, bude se měnit spotřebitelské chování i v roce 2022 a udržet s ním krok nebude jednoduché především pro ty nejmenší podniky. Více než u třetiny (35 %) zúčastněných firem bude jejich podnikání poznamenáno přerušením, resp. zpřetrháním dodavatelsko-odběratelských vztahů. Především se to týká firem s více než 250 zaměstnanci a zpracovatelského průmyslu, který je v ČR klíčovým tahounem růstu. Se vztahy s odběrateli a dodavateli je úzce spojená i ztráta trhu, resp. poptávky, která zasáhne 32 % firem. Mnoho českých firem, především těch, které mají se zahraničím intenzivní vazby, stále nemůže standardně rozvíjet obchodní vztahy. Ty jsou obvykle úzce založeny na pravidelném fyzickém setkávání spojeným s cestováním. Koronavirová krize ukázala, že při tvorbě řady služeb lze využívat i práci z domova. Větší využívání home office může vyvolat další úspory v provozních nákladech firem (např. menší potřeba kancelářských ploch). V některých odvětvích nepochybně využití home office může znamenat dokonce i zvýšení produktivity práce (např. eliminace neefektivně stráveného času na cestě do a z pracoviště), a to třeba i v souvislosti s pozitivním vlivem sladění rodinného a pracovního života. Je však třeba poznamenat, že ne pro všechna odvětví (prakticky celá průmyslová výroba) je však práce z domova řešením.

 

Zdroj: Komoraplus.cz