HK Jihlava

HK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Český svaz pivovarů a sladoven odhaduje škody na 750 milionů korun

15. 10. 2020

Český svaz pivovarů a sladoven odhaduje v souvislosti s plánovaným třítýdenním uzavřením hospod a restaurací škody pivovarů na 750 milionů korun.

Čepované pivo má, na rozdíl od jiných alkoholických nápojů, omezenou dobu trvanlivosti. Už nyní proto musí pivovary omezovat jeho výrobu, a v případě delšího uzavření provozoven bude nutné řešit expiraci piva.

V tuto chvíli je pro trh v různé fázi výroby a distribuce připraveno cca 1,2 mil. hektolitrů piva čili 240 milionů velkých piv, kde jen výrobní náklady přesahují vyšší stovky milionů korun. K tomu je potřeba připočítat další náklady spojené s uzavřením jednoho prodejního kanálu. Už nyní se v důsledku pandemie většina pivovarů potýká s nižším odbytem a propadem prodejů v desítkách procent.

Při první vlně COVID-19, kdy byly restaurace uzavřené deset týdnů, pokryly pivovary veškeré ztráty z vlastního, a to při zachování plné zaměstnanosti. Nyní už ale budou nuceny požadovat od státu kompenzace.

„Chápeme, že vláda musí na nepříznivý vývoj pandemie reagovat, měla by ale současně být připravená uhradit škody, které firmám v této souvislosti vznikají. Každý týden, kdy jsou restaurace uzavřené, vznikají pivovarům škody v průměrné výši 250 milionů korun za neprodané pivo,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven a dodává:

„Ceníme si podpory ministerstva zemědělství, které s námi okamžitě po ohlášení opatření zahájilo jednání o kompenzacích pro pivovarský sektor. Vedle prostředků pro samotné pivovary samozřejmě aktivně podporujeme i co nejrychlejší kompenzace pro aktuálně nejvíce zasažený sektor, a to je gastronomie,“ dodává Ferencová.

Více než 40 000 podnikatelů a 150 000 zaměstnanců se dneškem ocitá prakticky bez prostředků a je potřeba okamžitě reagovat, upozorňuje svaz.