OHK Jihlava

OHK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Energetická účinnost budov je výzvou pro Evropu i Česko

27. 4. 2022

Francouzsko-česká obchodní komora prostřednictvím platformy Sustainable Business Forum a francouzské velvyslanectví v Praze uspořádaly konferenci Zlepšení energetické účinnosti budov: ekologická, ekonomická a společenská výzva pro Evropu.

 

Energetická účinnost budov je výzvou i pro Česko

 

Konference organizovaná na francouzském velvyslanectví u příležitosti francouzského předsednictví EU si vytyčila následující cíle:

  • Vysvětlit a podpořit závazek a opatření EU ke zlepšení energetické náročnosti budov, zejména prostřednictvím opatření plánovaných v balíčku Fit for 55, který se bude projednávat v roce 2022 za francouzského a následně českého předsednictví.
  • Představit francouzské a české veřejné iniciativy a strategie v této oblasti a ukázat jejich soulad s obecnou strategií EU v oblasti energetické renovace budov a infrastruktury.
  • Prezentovat možnosti financování řešení v oblasti energetické renovace budov.
  • Představit francouzské technologické a průmyslové firmy působící v ČR a jejich know-how, a ukázat, že umí čelit výzvám v oblasti energetické účinnosti budov.
  • Představit budoucí projekty francouzsko-české spolupráce v této oblasti.

Diskuse se zúčastnili zástupci Evropské komise, francouzského Ministerstva pro ekologickou transformaci, francouzského Ministerstva Evropy a zahraničních věcí. Z českých institucí byli přítomni zástupci  Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva životního prostředí, Ministerstva pro místní rozvoj a asociace Šance pro budovy.

Své know-how v této oblasti a konkrétní řešení pro zlepšení energetické účinnosti budov prezentovaly firmy Equans, Legrand, Saint-Gobain, Schneider Electric, VCES a Veolia.

Možnosti financování řešení v oblasti renovace budov představili zástupci Evropské investiční banky, Ministerstva průmyslu a obchodu a Komerční banky.

Zaznělo v panelech

„V budovách je stále významný potenciál snižovat spotřebu energií a přispět tak k naplnění mezinárodních závazků. Proto jsme se rozhodli v rámci naší platformy Sustainable Business Forum uspořádat panelovou diskusi na téma energetické účinnosti budov v evropském kontextu,“ uvedl Roland Bourgeois, předseda Francouzsko-české obchodní komory. „V souvislosti s rostoucími náklady na energie sílí zájem o co nejnižší energetickou náročnost bydlení. Není proto překvapením, že si francouzské předsednictví v Radě EU stanovilo energetickou účinnost budov jako svou prioritu,“ 

dodává Roland Bourgeois.

 

Fakta k tématu

  • Budovy jsou v Česku zodpovědné za zhruba 37 procent konečné spotřeby energie a produkují zhruba 35 procent emisí uhlíku.
  • V Evropě se budovy podílejí 40 % na celkové spotřebě energie a 36 % na emisích skleníkových plynů. Cíl uhlíkové neutrality v roce 2050 proto vyžaduje zrychlení tempa energetické renovace budov.
  • V českém národním plánu obnovy, financovaném z programu EU Next generation EU, se počítá s částkou 0,3 miliardy eur na renovaci veřejných budov a 0,6 miliard eur na renovaci soukromých budov.
  • Průměrné stáří rodinných a bytových domů v ČR je 50 let. Přitom se předpokládá, že 80 % stávajícího fondu budov zde bude stát ještě i v roce 2050.
  • Renovace energeticky náročných budov se týká 75 % rodinných domů, 60 % bytových domů a 50 % veřejných a komerčních budov.
  • Do roku 2050 lze pomocí renovací budov snížit celkové emise ČR až o 28 %. Moderní budovy nešetří jen energii, ale mohou ji i vyrábět, mohou využívat dešťovou vodu nebo díky vegetačním střechám zlepšovat lokální mikroklima.
  • Zvýšení energetické účinnosti je jednou z priorit v rámci balíčku návrhů Fit for 55, jehož první část Evropská komise představila v červenci 2021. Úspory v budovách jsou pak součástí tzv. Renovační vlny, iniciativy EU, jejímž cílem je renovovat do roku 2030 zhruba 35 milionů budov.

Zdroje: MPO, aliance Šance pro budovy, Francouzsko-česká obchodní komora

 

 

„Posílení energetické účinnosti a zejména zlepšení energetické náročnosti budov je jedním z pilířů evropského úsilí o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, jehož cílem je snížit u budov spotřebu energie a emise skleníkových plynů. Ruská vojenská agrese proti Ukrajině navíc k nezbytnosti uhlíkové neutrality dodává ještě nutnost snížit vnější energetickou závislost Evropské unie, a to pokud možno i prostřednictvím snížení naší spotřeby. Zlepšení energetické náročnosti budov se na tom musí plně podílet. V rámci Green Dealu je tato výzva jednou z priorit francouzského a následně českého předsednictví Rady EU, neboť je hybnou silou pro příležitosti k růstu, pro inovace a pro boj proti energetické chudobě. Urychlení energetické renovace budov a bydlení, díky finančním nástrojům poskytnutým Evropskou unií, Evropskou investiční bankou a členskými státy, nabízí významné ekonomické a průmyslové příležitosti spolupráce a nové trhy pro naše podniky, což podnítí růst, zaměstnanost a ekonomické výměny, a zároveň to bude přispívat k plnění našich klimatických cílů a k evropské energetické nezávislosti,” 

uvedl M. Alexis Dutertre, velvyslanec Francie v České republice.

 

„Budovy jsou odpovědné za 40 % celkové spotřeby energie v Evropě, ze ⅔ se jedná o energie na vytápění. Vzhledem k plánovanému odchodu od uhlí teď v českých domácnostech vévodí plyn.  Energeticky účinné renovace, tedy snížení celkové potřeby energie kvalitním zateplením a výměnou oken, snižují závislost ČR na dovozu energetických surovin a zvyšují tak energetickou bezpečnost a soběstačnost ČR,” 

uvedla Šárka Tomanová, ředitelka asociace Šance pro budovy.

Zdroj: Komoraplus.cz