HK Jihlava

HK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Firmy zavádějí na pracovištích moderní technologie proti covid-19.

19. 11. 2020

Do tuzemských provozů začaly rychle pronikat nové technologie a specializované výrobky, které chrání zaměstnance a zákazníky před nákazou covid-19 na pracovištích. Firmy tak reagovaly na zářijovou výzvu Hospodářské komory, která je k tomu vyzvala, aby tím snížily riziko plošného lockdownu. V provozech se objevily kromě roušek s nanovlákennou membránou třeba i rychlé automatické měřiče teploty návštěvníků firem a zaměstnanců nebo přístroje na dezinfekci průmyslových hal ozonem.

Hospodářská komora během září aktualizovala doporučení firmám ke zvýšení prevence před šířením nákazy covid-19 v provozech (naleznete ZDE). Mj. doporučila zapojit moderní technologie, přehodnotit organizaci práce, zvýšit dezinfekci provozů a nakoupit zásoby certifikovaných jednorázových ústenek, respirátorů a dezinfekce pro zaměstnance, které vystačí na překlenutí epidemie do jara 2021.

Z průběžných výsledků nového a dosud neuzavřeného šetření Hospodářské komory mezi podniky vyplynulo, že většina z nich zásobila své zaměstnance ochrannými prostředky a sanitárními pomůckami (64 %), zvýšila osvětu a podporu informovanosti zaměstnanců (49 %) a provedla změny v organizaci práce (39 %), jako je např. směnný provoz, home office nebo rozdělení zaměstnanců do týmů. Pravidelně testují své zaměstnance 4 % firem, skoro desetina firem rozšířila zaměstnanecké benefity např. o vitaminy a minerály, některé z nich i pro členy rodiny zaměstnanců.

Zároveň roste počet firem, které nově zavedly do provozoven moderní technologie. Při přepočtu na všechny zaměstnavatele moderní technologie proti covid-19 už aplikovalo více než pět tisíc podniků a jejich počty nadále porostou. Nejčastěji používají ionizátory vzduchu, speciální teploměry na měření teploty zaměstnanců a technologie na interní trasování zaměstnanců.

Více v tiskové zprávě HK ČR .